Pęczotto z burakami, pieczarkami i koprem włoskim

Tak to już jest z nawykami żywieniowymi, że "wynosimy" je z domu. Zapamiętujemy smaki dzieciństwa i te, ulubione towarzyszą nam przez wiele lat, szerokim łukiem omijamy zaś te, które budzą złe skojarzenia.
Tym sposobem mit o tym, że szpinak jest niezjadliwy obaliłam dopiero kilka lat temu, dynię nadal oswajam, a kaszę poznaję na nowo.
Dziś na tapecie jest właśnie kasza - w formie "urisottowionej", tzw. "pęczotto" - z dodatkiem karmelizowanych buraczków, podsmażonych pieczarek i kopru włoskiego. W wersji wege, choć ze smalcem - wszystko dlatego, że przepis uczestniczy w zabawie “Smakowita Pajda to kulinarna frajda!", którego sponsorem są ZT Kruszwica S.A. producent smalczyku roślinnego.
Smakowita Pajda zaskoczyła mnie tym, jak wiele ciekawych dań można przyrządzić z jej udziałem. Była zupa, była sałatka, teraz kasza. Nie pozostaje mi już nic jak tylko po prostu - rozsmarowanie jej na kromce chleba.



Składniki:
 - 300 g kaszy pęczak,
 - ok. litr wywaru warzywnego,
 - 1 kieliszek białego, wytrawnego wina,
 - 1 biała cebula,
 - 300 g pieczarek,
 - 300 g małych buraków - obgotowanych i obranych,
 - 1 bulwa kopru włoskiego,
 - 3 łyżki smalczyku roślinnego "Smakowita Pajda z ziłami ogrodowymi",
 - 2 łyżki miodu,
 - 1 łyżka octu balsamicznego,
 - kilka liści cykorii (opcjonalnie - do podania),
 - sól, pieprz

Pieczarki i koper włoski oczyszczamy i kroimy w plasterki. Doprawiamy solą i pieprzem i smażymy je na łyżce smalczyku roślinnego przez ok. 7 minut. Kiedy warzywa zaczną mięknąć i "puszczać soki" przekładamy je do miseczki i odstawiamy w ciepłe miejsce.
Na tej samej patelni rozgrzewamy łyżkę smalczyku roślinnego. Wrzucamy na nią pokrojone w kostkę buraki i podsmażamy przez 2-3 minuty. Dodajemy miód i ocet balsamiczny. Doprawiamy solą i pieprzem. Smażymy przez kilka minut by buraki zmiękły. 
Pozostały smalec rozgrzewamy w dużym garnku (lub na dużej patelni). Wrzucamy na niego drobno posiekaną cebulę, a po 3-4 minutach dodajemy kaszę i mieszamy, po chwili dolewamy wino. Mieszamy, a gdy płyn się zredukuje, dolewamy do pęczaku trochę bulionu. Za każdym razem gdy kasza wchłonie bulion, dolewamy kolejną część bardzo często mieszając, do momentu aż pęczak będzie miękki i kremowy.
Pod koniec gotowania dodajemy podsmażone wcześniej pieczarki, koper włoski i buraczki. Doprawiamy do smaku.
Pęczotto układamy na liściach cykorii. Przed podaniem, można do niego dodać jeszcze trochę smalczyku - będzie bardziej kremowe i w konsystencji przypominające klasyczne risotto.
Gotowe!

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty