Wariacja na temat Chaczapuri (lub jak ktoś woli tureckiej pide)

Ostatnio jakoś trzymałam się z dala od kuchni. Właściwie byłam przekonana, że nieprędko wrócę do blogowania, ale uznałam, że Adelinka nie darowałaby mi, gdybym nie zawalczyła w zabawie o kolejny garnuszek.
W rezultacie zakasałam rękawy i z pomocą Mistrza Buniacza (ciasto drożdżowe nie jest tym, co Obadosowi wychodzi jak należy) przygotowałam wariację na temat Chaczapuri.
Przepis bierze udział w zabawie kulinarnej “Kujawski ze Smakiem”, pod patronatem serwisu ZPierwszegoTloczenia.pl, którego sponsorem są ZT Kruszwica S.A. producent linii Kujawski ze Smakiem.
Do jego przygotowania zainspirowały mnie smakowite zdjęcia mięsnych chlebków po turecku.


Składniki:

 - 200 g mielonego mięsa z indyka,
 - 2 łyżki Oleju Kujawskiego z pomidorami, bazylią i czosnkiem,
 - 1 cebula,
 - 300 g pieczarek,
 - 2 papryki,
 - 1 duży ząbek czosnku,
 - 1 łyżka koncetratu pomidorowego,
 - 1 mała papryczka chilli,
 - płaska łyżeczka sumaku,
 - sól, pieprz,
- 30 g drożdży,
 - pół łyżeczki soli,
 - 1 płaska łyżka cukru,
 - 2-2 i pół szklanki mąki
 - 200 g kwaśnej śmietany,
 - łyżka stopionego masła



Z drożdży, cukru, ok. 2 łyżek śmietany i 2 łyżek mąki robimy rozczyn (ma mieć gęstość kwaśnej śmietany). Odstawiamy na ok. 10 min w ciepłe miejsce żeby drożdże "ruszyły".
W osobnej misce mieszamy pozostałą mąkę ze szczyptą soli. Dodajemy rozczyn i pozostałą kwaśną śmietanę i stopione masło. Wyrabiamy ciasto. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce żeby podwoiło objętość.
Drobno posiekaną cebulę podsmażamy na rozgrzanym oleju kujawskim z pomidorami, czosnkiem i bazylią. Dodajemy czosnek, drobno pokrojoną papryczkę chilli i pokrojoną w kostkę paprykę. Smażymy przez ok. 10 minut by warzywa zmiękły. Następnie dodajemy doprawione wcześniej sumakiem, solą i pieprzem mięso i koncentrat pomidorowy. Na koniec dorzucamy pokrojone w kostkę pieczarki. Doprawiamy do smaku. Smażymy przez 10-15 minut. Odstawiamy do wystygnięcia.
Wyrośnięte ciasto dzielimy na 4 części. Każdą z nich rozwałkowujemy i formujemy w kształt "łódki" zawijając brzegi. Drożdżowe "łódki" faszerujemy wystygniętą masą mięsno warzywną. Układamy na wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Wkładamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na ok. 20- 25 minut.

Komentarze

  1. Bardzo dobrze, że coś jednak Cię przygnało do kuchni:) Zwłaszcza z takim smakowitym pomysłem :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak fajnie,że pojawiłaś się w kuchni i zrobiłaś coś takiego pysznego do konkursu :).
    Super, dziękuje i pozdrawiam.
    Majana

    OdpowiedzUsuń
  3. Cieszę się, ze znowu pichcisz ! I to jak ! Uwielbiam takie smaki :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Pyszności, uwielbiam i bardzo często robię :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty